ماشین ریشه‌چه کار چغندرقند

این ماشین می تواند ریشه چه ها را با توجه به نیازهای زراعی، در فاصله بین ردیف های ۶۵ سانتی متری و فاصله بین بوته ای ۵۰ سانتی متر بکارد. با این ماشین عمق کاشت قابل تنظیم بوده و ریشه چه ها به طور عمودی در خاک قرار می گیرند. کشت ردیفی امکان استفاده از سایر ماشین های عملیات زراعی را در مراحل داشت  و برداشت فراهم می نماید. تراکم ریشه چه های کاشته شده در روش دستی به طور متوسط ۲۰۰۰۰ عدد ریشه چه درهکتار است، در حالی که این رقم با استفاده از ماشین به ۲۸۰۰۰ افزایش می یابد.

ساختمان و طرز کار ماشین

ماشین ریشه چه کار به صورت نیمه اتوماتیک و دو واحدی ساخته شده است و قابل اتصال به انواع تراکتور های متداول است. این ماشین از قسمت های شاسی، چرخ‌های حامل، مخزن ریشه‌چه، کارنده ریشه‌چه، شیار بازکن، شیار پُرکن، چرخ‌های فشاردهنده، سیستم انتقال نیرو و صندلی تشکیل شده است.

طرز کار ماشین به این ترتیب است که بر روی هر واحد کارنده ماشین یک نفر کارگر قرار می گیرد. موقعی که تراکتور به سمت جلو حرکت می کند، شیار بازکن در عمق تنظیم شده شیار ایجاد می کند. در این هنگام کارگر ریشه چه را از مخزن برداشته و در بین دستک های کارنده قرار می دهد. باید دقت نمود، ریشه چه را طوری در بین دستک ها قرار داد که برگچه‌های انتهایی ریشه چه در بین دستک های کارنده واقع شود. به تناسب پیشروی تراکتور، دستک های کارنده نیز می چرخند.

موقعی که ریشه چه در داخل شیار قرار گرفت، دستک های ریشه چه گیر از هم باز شده و ریشه چه در داخل شیار رها می شود. شیار پُرکن ها بعد از قرار گرفتن ریشه چه در شیار، خاک اطراف ریشه چه را جمع کرده و روی آن پوشانده و پشته ایجاد می کنند. پس از این کار دو عدد چرخ فشار دهنده که تحت زاویه در دو طرف ریشه چه حرکت می کنند، خاک را به اطراف ریشه چه می فشارند.

کاربرد و تنظیم ماشین

ماشین به وسیله اتصال سه نقطه به تراکتورهای جان دیر و مسی فرگوسن 445U و 650U قابل اتصال است. پس از بستن ماشین به تراکتور، فاصله بین ردیفی، فاصله بین بوته‌ای و عمق کاشت تنظیم می شود. تنظیم عمق کاشت به وسیله چرخ های حامل در طرفین ماشین و بازوی وسط تراکتور صورت می گیرد. هر واحد کارنده به وسیله یک عدد کرپی به تولبار بسته می شود. با تغییر محل کرپی در روی تولبار فاصله بین ردیفی تنظیم می شود. برای تنظیم فاصله بین بوته‌ای می توان از چرخ زنجیره هایی با قطرهای متفاوت استفاده نمود. برای راه اندازی ماشین بر روی هر واحد کارنده یک نفر کارگر ماهر قرار می گیرد. کارگر ریشه چه ها را یکی یکی از مخزن ریشه چه برداشته و در بین دستک های کارنده قرار می دهد. در موقع کار، یک نفر کارگر نیز برای حمل ریشه چه از سر مزرعه تا محل دستگاه و پُر کردن مخزن ماشین مورد نیاز است.

منبع:دانشنامه ویکی پدیا

+ نوشته شده توسط محمد قاسمی در سه شنبه هجدهم خرداد ۱۳۸۹ و ساعت 20:15 |

مقدمه

یک گلخانه ، وسیله‌ای برای تغییر محیط اطراف گیاهان و بهبود شرایط رشد می‌باشد. گلخانه‌ها در چند مورد قابل استفاده‌اند. بعضی از گلخانه‌ها برای عملیات سالیانه مورد استفاده قرار می‌گیرند، در حالیک ه بعضی از آنها فقط برای پرورش گیاهان در فصلهای بهار و پاییز ساخته می‌شوند. در بعضی از شرایط آب و هوایی ، برای پرورش تعدادی از گیاهان در تابستان (مانند گوجه فرنگی) ، که در شرایط بیرون قابل کشت نیستند، گلخانه مورد نیاز می‌باشد.


تصویر

ساختمان گلخانه

هزینه ساخت گلخانه بطور کلی به اندازه و ماده پوشش دهنده آن بستگی دارد. ساخت گلخانه با پوشش شیشه‌ای و قاب فلزی معمولا بیشترین هزینه را داراست. پوششهای دیگر مانند فایبرگلاس ، اکریلیک و پلی کربنات دارای هزینه متوسطی می‌باشند. پوشش پلی اتیلن با قاب چوبی دارای کمترین هزینه است. تجهیزات حرارتی و تهویه نیز هزینه‌ای با توجه به ساختمان گلخانه و اندازه آن دارند.

ساخت گلخانه‌های خورشیدی نیز امکان‌پذیر است اما به مهندسی خاصی نیازمند می‌باشد. اسکلت یا قاب گلخانه از فلز یا چوب ساخته می‌شود. فضای بین لایه‌های پوششی را می‌توان برای کمک به مقاومت در برابر

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد قاسمی در پنجشنبه ششم خرداد ۱۳۸۹ و ساعت 20:8 |
ماشین سنگ جمع کن

این ماشین که بصورت کششی ساخته می شود دارای مدخلی است که پهنای کار آن 150 سانتی متر تا حدود 4 متر می باشد. عمق کار این ماشین از حدود 28 میلی متر تا 30 سانتی متر است که توسط چرخ تنظیم عمق می توان آن را تنظیم نمود. که در بعضی از مدل ها از دوطرف مدخل "شانه های سنگ"ی وظیفۀ جمع آوری سنگ از دوطرف به داخل مدخل را دارند. این شانه ها در اصل تشکیل شده اند از یک محور مرکزی که دارای دندانه هایی بطور شعاعی هستند که آرایش این دندانه ها به مانند هلیسی است که سنگ را از انتهای خارجی خود جمع کرده و به انتهای داخلی که ورودی مدخل است تحویل می دهد. بطوریکه که اگر از بالا به جهت حرکت نگاه کنیم این شانه های سنگ به شکلV می باشند. در هنگام حمل و نقل، این شانه ها بوسیلۀ جک های هیدرولیک که از تراکتور نیرو می گیرند به صورت قائم در می آیند و در پهنای ماشین قرار می گیرند.شانه ها از طریق اتصال محمور تواندهی تراکتور (P.T.O) به چرخش در می آیند. البته این فقط شانه ها نیستند که از P.T.O توان می گیرند بلکه در بعضی از مدل ها، بخشی از این توان چرخشی به دندانه های فنری دواری که در داخل مدخل وظیفه پرتاب مواد ورودی را به مخزن دارند، داده می شود.

کف مدخل از نرده هایی تشکیل یافته که از یکدیگر فاصلۀ ثابت و یک اندازه ای دارند که این کار باعث خروج خاک از ماشین می شود و در نتیجه فقط سنگ به مخزن انتقال می یابد.

بطوریکه ذکر شد، لایه ای از خاک که بطور متوسط 15 سانتی متر عمق دارد، بر اثر حرکت ماشین به سمت جلو، وارد مدخل شده و خاک آن از کف مدخل ماشین (لابه لای نرده ها) خارج گردیده و سنگ های باقیمانده به مخزن منتقل می شوند. پس از اینکه مخزن ماشین به اندازۀ کافی پر شد، راننده، تراکتور را به محلی که باید سنگ ها را تخلیه کند، برده و با استفاده از جک های هیدرولیکی_ که از دو طرف (چپ و راست) مخزن را در یک سر و شاسی ماشین را در سر دیگر خود دارند_ جلوی مخزن را بالا آورده و آن را تخلیه می کند.

با توجه به مدل ماشین ظرفیت مخزن آن از حدود 2000 کیلوگرم تا 6000 کیلوگرم متغیر بوده و بین 50 تا 100 اسب بخار قدرت نیاز دارد. پهنای این ماشین در حالت حمل و نقل بین 150 سانتی متر تا 260 سانتی متر متغیر است و ارتفاع مخزن آن به 230 سانتی متر می رسد.
+ نوشته شده توسط محمد قاسمی در سه شنبه چهارم خرداد ۱۳۸۹ و ساعت 20:12 |
مهمترین خصوصیت پوشش گلخانه این است که بیشترین مقدار نور و حرارت آفتاب را از خود عبور داده و به گیاه برساند. در هیچ یک ازانواع پوششها انتقال نور و حرارت صد درصد نیست زیرا در هر حال مقداری از نور، منعکس شده و یا جذب پوشش می شود. بین پوششهای مختلف شیشه از نظر عبور نور مقام اول را دارد و پوشش پلاستیکی بعد از شیشه در مقام دوم قرار دارد.

پوشش شیشه ای: کیفیت و مرغوبیت شیشه و نیز ابعاد آن در میزان عبور نور تأثیر دارد. هر چه درصد آهن در شیشه بیشتر باشد، شیشه کدرتر شده و درصد نور کمتری را از خود عبور می دهد. قطعات بزرگتر شیشه از نظر عبور نور بهتر از قطعات کوچک است زیرا بع قاب آهنی یا چوب کمتری نیاز دارد و سایه اندازی کمتری در گلخانه انجام می شود. ولی شیشه های بزرگ در برابر برف و باد مقاومت کمتری دارند و زودتر می شکنند. درز بین شیشه ها و قالبهای فلزی اکثراً مقداری هوا را از خود عبور می دهند. به همین دلیل پوشش شیشه ای دائماً تهویه مختصری در گلخانه ایجاد نموده و به علت خارج کردن رطوبت اضافی کمتر از پوشش پلاستیکی عرق می کند.امروزه گلخانه با پوشش شیشه ای از پرهزینه ترین انواع گلخانه ها است و اگر چه چنین ساختمانهایی صر سال یا با نگهداری صحیح حتی بیش از این دوام می آورند ولی هزینه بالای ساخت و نگهداری آنها به اضافه مشکلتر بودن احداث آنها نسبت به پوششهای پلاستیکی سبب شده است که اکثر تولیدکنندگان محصولات گلخانه ای روی به استفاده از این پوشش پلاستیکی بیاورند.

پوشش پلاستیکی: برای پوشاندن گلخانه ها از ورقه های نازک پلاستیکی مانند پلی اتیلن، پلی استر، پلی کلرید وینیل (P.V.C) پلی فلوئوریدوینیل (P.V.F) استفاده می شود. امروزه به دو دلیل از پلی اتیلن استفاده میشود:

1. این پلاستیک را می توان روی اسکلتهای دائمی گلخانه به کار برد که خود صرفه جویی قابل ملاحظه ای با توجه به هزینه گلخانه های شیشه ای است. حتی می توان پلاستیک را روی اسکلتهای کم دوام نظیر آنهایی که در گلخانه های کوآنست بکار می روند مورد استفاده قرار داد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد قاسمی در پنجشنبه سی ام اردیبهشت ۱۳۸۹ و ساعت 19:57 |
+ نوشته شده توسط محمد قاسمی در دوشنبه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ و ساعت 19:48 |

امروزه اندازه گيري نيروي کشش بين تراکتور و ادوات خاک ورزی داراي اهميت به سزايي مي باشد. با توجه به اين موضوع، براي اولين بار در کشور يک دستگاه دينامومتر اتصال سه نقطه در سال 1382 در گروه مکانيک ماشينهاي کشاورزي، دانشکده مهندسی بيوسيستم دانشگاه تهران طراحي و ساخته شد. اين دينامومتر از نوع شاسي دار الکترونيکي بوده و مناسب برای سيستم اتصال سه نقطه تراکتورهاي گروه 0و I مي باشد. با توجه به اينکه داده هاي گرفته شده از اين وسيله ممکن است به عنوان پايه و اساس بسياري از تصميم گيري ها به کار رود، حصول اطمينان از عملکرد صحيح و صحت داده هاي آن ضروري مي باشد. بنابراين در اين تحقيق دينامومتر مذکور مورد آزمون و ارزيابي قرار گرفت. به منظور آزمون دينامومتر اتصال سه نقطه با چند نوع گاوآهن، يک قاب چند منظوره طراحي و ساخته شد. قابليت اصلي اين قاب امکان اتصال انواعي از گاوآهن هاي بشقابي، چيزل و زيرشکن به آن مي باشد و اتصال گاوآهن برگرداندار تک خيشه بدون نياز به قاب مذکور صورت پذيرفت. همچنين براي اندازه گيري، ثبت و پردازش اوليه نيروها، برنامه اي کامپيوتري براي ديتالاگر متصل به دينامومتر و لودسل، نوشته شد. در ضمن با توجه به ظرفيت دينامومتر، يک لودسل کششي پس از کاليبراسيون براي اندازه گيري نيروها به منظور مقايسه با داده های دينامومتر تهيه شد و در نهايت آزمون دينامومتر در مزرعه انجام شد. نتايج کلي ارزيابي طرح دينامومتر از لحاظ استحکام، حساسيت، جمع آوري و انتقال داده ها و... قابل قبول بودند. نتايج آزمون با گاوآهن هاي بشقابي و برگرداندار اختلاف معني داري را بين نيروهاي کششي اندازه گيري شده توسط لودسل و دينامومتر در سطح 5% نشان نداد. داده هاي پنج آزمون ديگر با زيرشکن و گاوآهن چيزل مشخص کردند که اختلاف معني داري در سطح 1% بين داده هاي لودسل و دينامومتر وجود دارد. نتايج، اختلاف معني داري را درسطح 5% بين کل داده هاي لودسل ودينامومتر از سه گاوآهن برگرداندار، بشقابي و زيرشکن نشان نداد.+ نوشته شده توسط محمد قاسمی در سه شنبه چهارم اسفند ۱۳۸۸ و ساعت 10:45 |
http://www.zanjansadra.com/attaches/3424.pdf
+ نوشته شده توسط محمد قاسمی در جمعه هجدهم دی ۱۳۸۸ و ساعت 10:47 |

دينامومتر مالبندي يكي از وسايل مهم اندازه گيري و مورد نياز مراكز پژوهشي و سازندگان ادوات كشاورزي براي ارزيابي عملكرد كششي تراكتور و مقاومت كششي ادوات مي‌باشد. در جراين تحقيق حاضر يك دينامومتر مالبندي هيدروليكي به ظرفيت 20 كيلو نيوتن طراحي و ساخته شد كه اجزاء تشكيل دهندهء آن شامل: سيلندر اصلي، سيلندر فرعي، فشار سنج، شير سوزني، شلنگ رابطه، حساسگر الكترونيك و سيستم ثبات مي‌باشد. دينامومتر با استفاده از يك ماشين آزمايش كشش استاندارد به ظرفيت 600 كيلونيوتن كاليبره گرديد. نتايج آزمايشات انجام شده نشان داد كه در كليهء تكرارها، بين نيروي كششي اعملا شده به دينامومتر از طريق ماشين كشش استاندارد و پالس‌هاي قرائت شده از نمايشگر الكترونيكي، يك رابطهء خطي با ضريب تبيين بالاي r2 0/98 وجود دارد. در طي آزمايش دقت اندازه گيري براي اين دينامومتر 1 درصد بود.

+ نوشته شده توسط محمد قاسمی در چهارشنبه هجدهم آذر ۱۳۸۸ و ساعت 10:36 |
كمبينات مدل PE PENTA

يكي ازادوات پيشرفته كه پس از بررسي و تحقيق توسط شركت درمناطق مختلفي از كشورمان مورد آزمايش قرارگرفت دستگاه كمبينات مدل PE PENTA مي باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد قاسمی در دوشنبه نهم شهریور ۱۳۸۸ و ساعت 13:44 |
ساقه خرد کن
برداشت محصولات ازاهمیت ویژه ای برخوردار است طوری که درکشاورزی عدم بهبود روشهای برداشت به منزله عدم تکمیل عملیات کشاورزی قلمداد شده و می تواند خسارت زیادی را به همراه داشته باشد. بقایای گیاهی پس از برداشت باید ازروی خاک حذف شده تا روند بسترسازی برای کشت بعدی دچار خلل نگردد متأسفانه در بسیاری از مناطق این بقایا را می سوزانند و خسارات زیادی به محیط زیست و خاک وارد می آورند .


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد قاسمی در دوشنبه نهم شهریور ۱۳۸۸ و ساعت 13:43 |
 

کود پاش های گریز از مرکز -پاورپوينت

 

http://www.4shared.com/file/107626322/51b5d88b/_____.html

+ نوشته شده توسط محمد قاسمی در چهارشنبه بیست و چهارم تیر ۱۳۸۸ و ساعت 15:49 |

- دقت بالا  2 تا 5  سانتیمتر در ارتفاع

2- افزایش راندمان کشاورزی در عملکرد محصول

3-کاهش هزینه های تسطیح تا حدود 50% نسبت به روش علمی

4- قابل استفاده در مزارع با ابعاد مختلف (100 متر تا 100هکتار)

5- کاربرد آسان برای کاربر سیستم

6- تسطیح در روز و شب  با دقت یکسان انجام می‌شود

7- افزایش سطح زیر کشت  تا حدود 10%

8- کاهش مصرف آب آبیاری حدود 25%

9- کاهش نیروی انسانی( نفر-ساعت)

10- یکنواختی در سبز شدن و رشد و رسیدن محصول

11-  کنترل علفهای هزر

 12- حرکت  راحت و سریع ماشین آلات کشاورزی ( کمباین )

13- امکان کاشت موثرتر با دستگاههای کمبینات و کم خاک ور


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد قاسمی در چهارشنبه بیست و سوم اردیبهشت ۱۳۸۸ و ساعت 1:32 |

جدیدترین مدل JOMN DEERE 9630 که راهی بازار شده.

برای اطلاعات بیشتر از نوع موتور توان قدرتی آن و دیدن عکسهای این مدل روی ادامه مطلب کلید کنید 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مهدی پناهی در پنجشنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۸۸ و ساعت 22:47 |
یکی از محصولات مهمی که در ایران تولید می شود پسته است.ایران به عنوان اولین کشور از نظر میزان تولید این محصول می تواند مورد توجه قرار گیرد. پس از ایران کشورهای آمریکا و ترکیه در رده ی دوم و سوم کشورهای تولید کننده ی پسته در کل دنیا به شمار می روند.
حال که ایران تولید کننده ی اصلی پسته در کل دنیا می باشد لازم است تلاش های زیادی جهت افزایش بهروری و کیفیت این محصول صورت گیرد تا بازار جهانی کماکان در اختیار کشورمان باشد.
در این بین توسعه ی روش های بهینه ی کشت و پروش پسته و استفاده از ادوات مناسب جهت برداشت محصول باید مورد توجه قرار گیرد.
پسته عموما به صورت دستی دستی برداشت می شود اما ادواتی همچون لرزاننده ها(شیکر) جهت سهولت در برداشت پسته طراحی شده اند و کم و بیش مورد استفاده قرار می گیرند.
در این مطلب سعی می کنیم یک شناخت اجمالی از این وسیله بوجود آوریم. این آزمایش در کشور ترکیه در رابطه با مقایسه ی روش های برداشت دستی و مکانیکی انجام شده است
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد قاسمی در پنجشنبه دهم اردیبهشت ۱۳۸۸ و ساعت 13:17 |

معایب فنی دستگاه کمباین-علت و نقص و راه حل رفع افت دانه توسط دستگاه درو در برداشت گندم افت دانه توسط دستگاه درو

نوع اشکال فنی۱:     ریزش دانه در اثر ضربه وارده به خوشه قبل از عمل برش

علت:  سرعت گردان جلو با سرعت حرکت طبیق نمی کند.در نتیجه قبل از عمل برش در اثر ضربه وارده دانه می ریزد.
رفع عیب: سرعت گردانه جلو را تقلیل دهید تا با سرعت حرکت کمباین تطبیق نماید.

 

معایب فنی دستگاه کمباین- علت و نقص و راه حل رفع آنها

افت دانه توسط دستگاه درو

نوع اشکال فنی۲:     محصول در جلو تیغه برش جمع شده و در نتیجه منجر به ریزش خوشه در جلوی دستگاه برش می گردد.

علت:  ارتفاع گردانه جلو درست تنظیم نشده است.
رفع عیب: گردانه را ضمن اینکه کاملا به پایین می آورید به طرف جلو ببرید به طوری که محصول بریده شده بیرون نریخته و به طرف حلزون بالا هدایت شود.

علت دوم : ارتفاع دستگاه درو خیلی زیاد است و محصول کوتاه و خوراک حلزون بالابر کافی نیست.
رفع عیب دوم: ارتفاع دستگاه درو را تقلیل دهید. به طوری که حجم سنبله ها برای هدایت به حلزون مناسب باشد.

 

 

معایب فنی دستگاه کمباین-علت و نقص و راه حل رفع آنها

افت دانه توسط دستگاه درو

نوع اشکال فنی۳:     ریزش دانه در اثر ضربه وارده به خوشه قبل از عمل برش

علت:  سرعت گردان جلو با سرعت حرکت طبیق نمی کند.در نتیجه قبل از عمل برش در اثر ضربه وارده دانه می ریزد.
رفع عیب:  سرعت گردانه جلو را تقلیل دهید تا با سرعت حرکت کمباین تطبیق نماید.

 

 

مرج سايت کشاورز تنها

+ نوشته شده توسط محمد قاسمی در چهارشنبه نهم اردیبهشت ۱۳۸۸ و ساعت 8:24 |


ماشین های کاشت:

تاریخچه ماشین های کاشت و طرز ساختن آن را به چینی ها نسبت می دهند و تا قبل از سال 1840 میلادی ( 162سال قبل ) کاشت بذر ها به روش ابتدایی صورت می گرفت. به این طریق که ابتندا زمین را شخم زده و پس از نرم و مسطح کردن مزرعه ، بذر را با دست روی زمین می پاشیدند و سپس بوسیله هرس بذر ها را زیر خاک می نمودند ولی از این تاریخ به بعد برای ائلین بار شخصی به نام ویلیام تی پنویوک از اهالی مارال بور شرقی پنسیلوانیا درذ ایلات مخاحده اقدام به ساخت یک ماشین بذر افشان ساده نمود .آمار سال 1880 میلادی نشان می دهد که 53% گندم های آمریکا توسط بذر افشان ها کشت می شد ساختمان اولین بذر افشان خطی عبارت بوده است از یک جعبه چوبی استوانه ای که در اطاف مر کز آن سوراخ هایی وجود داشت و از این سوراخ ها بذر ها روی زمین و خطوط موازی بطور مسلسل ریخته میشدند.

ساختمان اولین بذر افشان از قسمت های زیر تشکیل شده است :

1- صندوق یا مخزن بذر پاش که محل ریختن بذر می باشد و معمو لا روی دو چرخ حامل قرار می گیرد .

2-دست گاه های تقسیم کنند و توزیع کنندهو هدایت دانه ها توسط لوله سقوط

3- وسایل تنطیم وسایلی هیتند که مقدار بذر – عمق کاشت – فواصل ردیف ها و فواصل بذر ها را روی هر ردیف تنظیم می کند.محاسن ماشین های کاشت:

1- سرعت عمل در کاشت

2-صرفه جویی در مقدار بذر در واحد سطح

3-عمق کاشت قابل تنظیم بودن

4- یکنواخت بودن کاشت

5-یکنواخت بودن توزیع بذر

6-یکنواخت پوشانئن بذر ومیزان فشار روی آنها

7-انتخاب بذر مناسب و یکنواخت بودن دانه ها از نظر ابعاد برای ماشین

علاوه بر موارد فوق عامل دیگری تخصص و تجربه کارنده است که در بالا بردن کیفیت و کمیت محصول بسیار موثر است .

تقسیم بندی ماشین های کاشت :

به طور کلی ماشین ها کاشت به سه دسته تقسیم می شوند .

الف )بذر کار ها

ب) ماشین های کاشت سیب زمینی

ج) نشا کار ها

لازم به توضیح است که هر کدام از دستجات فوق به چند دشته تقسیم می شوند

مثلا بذر کار ها به سه دسته تقسیم می شوند :

1- بذر افشان های درهم

2- بذر کار های خطی یا خط کار

3- کپه کار ها

الف : ماشین های بذر کار – بذر افشان های درهم :

همانطور که از نام این نوع بذر کار پیداست بذر ها را به طور پراکنده و در هم می پاشد به ابن معنا که لوله سقوط بذر افشان ردیفی را می توان برداشت و زیر سوراخ ها بین جعبه بذر و زمین یک صفحه چوبی قرار دارد تا رد موقع بذر کاری دانه ها پس از خروج از مخزن به طور یکنواخت پراکنده گردند این بذر کار گرچه درهم است ولی مزیت آن نسبت به بذر افشانی با دست این است که بذربطور یکنواخت تر و منظم تر با سرعت بیشتر و با نیرو هزینه کمتر کاشته می شود این نوع بذر افشان ها پس از اینکه بذر را روی زمین ریختند روی آن را نمی پوشانند از این لحاظ زنجیر یا چوب با هرس به آن ها متصل منمایند تا بذر را زیر خاک کنند . در بعضی بذر افشان های درهم روی تخته چوب زیر سور اخ های سقوط برجستگی های هرمی شکل نصب شده که نوک تیز آنها به طرف سوراخ های سقوط بذر است و باعث می شود که بذر هنگامیکه روی آنها ریخته می شود بهتر به اطراف پراکنده شود و روی زمین پخش می شود و چون تخته چوب به صورا مورب نصب شده است و ماسین هم در حرکت است لذا بذر ها رئی تخته چوب و بین برجستگی ها نمی تواند باقی بماند .


بذر کار های خطی کار:

این نوع بذر کار هابه این طرق عمل میکنند که ابتدا شیار هایی در زمین باز نموده و بذر ها را به طور مسلسل به داخل این شیار ها می ریزند و شپش روی بذر هار ا می پوشانند بعضی از این ماشین ها مجهز به وسلئلی هستند که توسط آن ها می توان عمق کاشت و فاصله ردیف ها را نیز تغییر دداد . همچنین مقدار بذر را هم می توان در واحد سطح تنظیم نمود .

بذر کار کپه ای :

کپه کاری مانند ردیف کار ها می باشد به این معنی که بذور باید با فاصله کاشته شوند و معمولا بذر ها را روی خط ولی بافاصله معین می کارندکه در زمان کاشت بذر را در شکاف ایجاد شده در هر محل به جای یک بذر چندین بذر ریخته می شود .

ساختمان کپه گار ها شبیه ردیف کار های معمولی است در صورتیکه کارنده دارای دستگاه موزعی که قادر است به جای یک دانه چند دانه داخل لوله سقوط کند و از قسمت های زیر تشکیل شده است.

1-شاسی

2- مالبند

3-چرخ های حامل

4- صندوق یا مخزن بذر

5- سوراخ های خروجی

6- بهم زن ها

7- مقسم ها

8- دستگاه انتقال حرکت

9- لوله های سقوط

10- شیار باز کن ها

11- وسایلی که روی دانه را می پوشانند

12- وسایل تنظیم کننده

13- کلاج

14-خط کش یا مارکتقسیم بندی بذر کار های کپه ای :

بذر کار های کپه ای را به دسته تقسیم بندی می کنند

الف)از لحاظ تعداد ردیف کاشت که خود شانل سه دسته اند :

1-بذر کار های کوچک یک ردیف یا دو ردیفه که بوسیله نیروی انان به کار می افتد و اکثرا در سبزی کاری و مزارع آزمایشی مورد استفاده قرار می کیرد

2-بذر کار های متوسط3 و 4 ردیفی که بو سیله حیوان یا از طریق اتصال سه نقطه تراکتور به کار می افتد و برای مزارع نسبتا بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد

3- بذر کار های بزرگ که از 5 ردیف بیشتر دارند و به وسیله تراکت.ر به کار می افتد و در زراعت ها و مزراع بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند .

ب) از لحاظ تجهیزات ضمن عمل بذر کاری عمل کود پاشی را نیز انجام می دخد که به این نوع بذر کار ها بذر کار مرکب می گویند .بذر کار های مرکب یا بذر کار های کپه ای توام با کود پاش:

این بذر کار ها به ازاء هر صندوق بذر یک مخزن برای کود دارند . معمولا جعبه کود بزرگ تر از جعبه بذر است چون مصرف کود نسبت به بذر بیشتر می باشد . وسایل توزیع کود شبیه وسایل توزیع بذر می باشد و گاهی کود به طور مسلسل ریخته می شود .البته باید متذکر شد کود هایی که توسط این نوع بذر کار ها پخش می شوند از نوع کود شیمیایی است.ب:ماشین های کاشت سیب زمینی:

کاشت سیب زمینی با دست کاری پر زحمت که با کندی انجام می گرفت بتابراین ساخت ماشین ها سیب زمینی کار توام با کود پاس یک خدمت ارزشمند به جامعه انسانی شد با این نوع ماشین ها می توان سیب زمینی ها را در فاصله معین روی ردیف در عمق مطلوبی از خاک قرار داد . کود های شیمیایی را هم در کنار و زیر سطح بذر قرار می دهند و روی بذر و کود را می پوشانند . ماشین های سیب زمینی کار ممکن است یک و یا چند ردیف یاشند همچنین ماشینهای سیب زمینی در دو نوع ساخته شده است . ن.ع نیمه خود کار و نوع خود کار . در نوع نیمه خود کار سیب زمینی توسط کار گر به موزع داده و یا در لوله سقوط انداخته می شود ولی در نوع خود کار توسط ماشین این عمل انجام می گیرد سرعت کار ماشین های کاشت سیب زمینی به عوامل زیر بستگی دارد :

1-سرعت گار گر :

اگر کارگر با سرعت زیاد تری سیب زمینی ها را به موزع بدهد و یا در لوله سقوط بیندازد به همان نسبت ماشیت توسط تراکتور تند تر حر کت می کند .

2-تعداد کار گر :

بعضی از ماشین های کاشت سیب زمینی کار برای هر ردیف دو صندلی در نطر گرفته اند بنا بر این سر عت کاشت تقریبا دو برابر می شود .

3-فاصله کاشت:

اگر فاصله کاشت بیشتر باشد سرعت ماشین هم بیشتر خواهد بود

4-هموار بودن زمین:

عامل بسیار موثری در کیفیت کارنده است

ساختمان ماشین سیب زمینی کار :

ماشین سیب زمینی کار را معمولا دو یا سه یا چهار ردیفه می سازند و از قشمت های زیر تشکیل شده است :

1-شاسی

2-مخزن سیب زمینی

3-موزع (تقسیم کننده )

4-لوله سقوط

5- شیار باز کن

6-خاک دهنده

7-صندلی

8-چرخ متحرک

9-چرخ حامل

10- مالبند

11-علامت گذار1- شاسی

اسکلت بندی ماشین سیب زمینی کار را گویند و معمولا از ناودانی ها شماره 10 تا 20 تشکیل شده است.

2-مخزن سیب زمینی

سیبزمینی ها برای کاشت در آن ریخته می شود گنجایش آن حدود 40 سانتی متر مربع است.

3-موزع ( تقسیم کننده):

که خود بر سه نو عند : 1-موزع افقی 2-موزع چنگک دار 3-موزع زنجیری پیاله دار

4-لوله سقوط

به سکل استوانه ای است که از حنس پلاستیک ساخته شده و قابل انعطاف است در بعضی از انواع سیب زمینی کار لوله سقوط کاملا عمودی نیست و دارای شیب می باشد تا مانع از ضربه خوردن به جوانه سیب زمینی شود و برای هر ردیف یک لوله سقوط در نطر گرفته شده است .

5-شیار باز کن

از دو صفحه فلزی محکم که از قسمت جلو بهم متصل شده و تشکیل زاویه ای می دهد که عرض شیاری حدود 10 تا 7.5 سانتی متر ایجاد می کند .

6-پوشاننده بذر

بعد از شیار باز کن و لوله سقوط قرار دارد و عمل علاوه بر خاک دادن روی سیب زمینی پشته هم می سازد . نوع دیگر خاک دهند به صورت نهر کن می باشد که در فاصله بین دو ردیف کشت قرار می گیرد .7-صندلی

محل نشستن کار گر در نوع خودکار جهت کنترل سیستم و در نوع نیمه خود کا باری توزیع سیب زمینی تعبیه شده است .

8-چرخ محرک

عامل انتقال ماشین سیب زمینی در مزرعه و به حرکت در آوردن سیستم توزیع.

9-چرخ حامل

در بعضی از انواع چرخ حامل نبز می باشد .

10- مالبند

اتصال دهند بین نیروی کششی و ماشیت است و معمولا از جهات افقی و عمودی و طولیقابل تنظیم است .

11- علامت گذار

12-در بعضی از ماشین های سیب زمینی کار وجود دارد .ماشین های نشاءکار:

نشا کار ها یکی دیگر از ماشین های مهم کاشت است که با این ماشین ها می توان گیاهانی که در خزانه کاشته شده بیرون آورده و در زمین اصلی کشت نموده مثل گوجه فرنگی ، توتون ، برنج ، بادمجان . کلم و کاهو و غیره.

ساختمان یک ماشین نشا کار از قسمت های زیر ساخته شده است :

1. شاسی : اسکلت بندی ماشینی است که تمام قطعات دستگاه روی آن نصب شده است.

2. مخزن یا جعبه : در مخزن نشا ها در آن چیده می شود و سپس در اختیار موزع قرار می گیرد .

3. صندلی : محلی است که نشا کار روی آن مستقر می شود

4.کفش شیار باز کن : با عبور از میان خاک شیاری جهت کشت نشا باز می کند . عرض و عمق شیار به طرح کفشک بستگی دارد .

5. موزع: برای توزیع صحیح نشا ها می باشد بعضی از نشا کار ها با دست نشا را در شیار باز شده می کارند و خاک دور آن را فشار می دهند و بعضی دیگر نشا توسط دست به مقسم داده می شود که این موزع ها به شکل های مختلف ساخته می شوند برخی موزع ها وی شکل هستند و تحت فشار فنری قرار گرفته اند و هر یک به شکل نگهدارنده ای انجام وظیفه می کنند و کارگر نشا کار نشا را در هر یک از انبرک قرار داده تا در ردیف خودش کاشته شود البته هر نگهدارنده نشا دارای یک پوشش لاستیکی است تا از صدمه به نهال نشا جلوگیری شود . بیشتر موزع ها به دو نوع ساخته شده اند :

الف)موزع صفحه لاستیکی یا پلاستیکی :

تشکیل شده از دو صفحه مدور که می تواند حول محوری بچرخد این دو صفحه طوری مقابل هم قرار دارند که با هم زاویه تشکیل می دهند کار گر نشا را از ریشه گرفته و ساقه و برگ را در بین این دو صفحه پلاستیکی قرار داده و نشا توسط صفحه تا نزدیکی سطح زمین حمل می شود و سپس این دوصفحه از هم باز شده و نشا در شیار قرار می گیرد .

ب)موزع وی مانند :

این نوع مقسم ها به صورت چنگالی است که وارد صندوق نشا ردیف خود شده و با دهانه چنگالی مانند خود چند نشا را گرفته و با خود حمل و می کارد البته در این یک نفرنشا ها را در صندوق ردیف می کند .

1-پوشاننده یا چرخ های فشار دهند :

به صورت دو چرعخ مایل در دو طرف نشا قرار می گیرند و خاک اطراف نشا را محکم می کنند

2-مخزن آب :

در بعضی از ماشین های نشا کار برای آبیاری نشا های کاشته شده مخزنی که مجهز به یک شیر است روی دستگاه نصب می کنند تا به این وسیله نهال را آبیاری کند.نکهداری و تعمیر ماشین های کاشت:

مهمترین عامل مخب کننده این ماشین ها رطوبت است که باعث زنگ زدگی در قسمت های مختلف از جمله مخرب ها است و چون کود شیمیایی خاصیت جذب رطوبت را دارند زودتر به فرسودگی می افتند لذا در پایان کار باید موزع ها را تمیز کرد . محور های موزع ها را که در اثر کار نکردن کمی گیر می کنند باید با حرکات ملایم و روغن کاری مفصل ها رفع عیب کرد تا به آسانی کار کند . همچنین تمام قسمت هایی را که احتیاج به گریس دارند گریس کاری کرد توصیه می شود از کتابچه راهنمای ماشین استفاده نمود
+ نوشته شده توسط محمد قاسمی در یکشنبه شانزدهم فروردین ۱۳۸۸ و ساعت 12:15 |
دستگاه ریک

 

دستگاه ریک

ساخت کشور ترکیه

یکی از خصوصیات بارز این دستگاه این است که بازوهای آن را میتوان در جهت دلخواه تغییر داد.

توضیح اینکه قطعاتی از ریک از قبیل (فنر.صفحه.طوقه دور و روبند) در این کارگاه تولید می گردد.

+ نوشته شده توسط محمد قاسمی در سه شنبه بیستم اسفند ۱۳۸۷ و ساعت 1:5 |
 
چیزل پیلر غلطکی

 

چیزل پیلر غلطکی -(برای خرد کردن لایه سخت خاک)

مزایا استفاده از این دستگاه:

1.لایه سخت خاک در زیر سطح رویی خاک شکل گرفته است که در هنگام آبیاری یا بارش باران مانع نفوذ آب به داخل زمین و ذخیره آن در خاک می شود.با کمک دستگاه چیزل پیلر غلطکی این لایه سخت خاک به تکه های کوچک تبدیل می گردد.بنابراین آب به راحتی در لایه های زیرین خاک نفوذ می کند و ذخیره می گردد.

2.مطابق شرایط خاک و قدرت تراکتور تعداد تیغه ها و همچنین فاصله بین آنها تغییر پذیر است.

3.در زمان معیوب شدن پایه های تیغه می توان آنها را تعویض کرد.

 

   مدل پنج شاخه مدل هفت شاخه مدل نه شاخه مدل یازده شاخه
طول دستگاه 1600 2100 2500 3000
عرض دستگاه 1200 1200 1200 1200
ارتفاع دستگاه 1275 1275 1275 1275
عمق کار 20-40 20-45 20-45 20-45
عرض کار 125 175 225 275
فاصله بین سوکها 25 25 25 25
اسب بخار 50-70 60-80 80-100 100-130
وزن کلی دستگاه 310 390 460 530
+ نوشته شده توسط محمد قاسمی در سه شنبه بیستم اسفند ۱۳۸۷ و ساعت 1:0 |
 
keltiowater

 

دستگاه کلتیواتر

کلتیواتر دستگاهی است که برای آماده سازی زمین قبل از بذر پاشی مورد استفاده قرار می گیرد و بعد از بذر پاشی دانه ها را به داخل خاک فرو می برد و بر روی زمین شیارایجاد می کند.

این دستگاه در اندازه های 5 تا 19 شاخه موجود می باشد.

این دستگاه در سه مدل مختلف با غلطک و بدون غلطک و با پنجه غازی موجود می باشد و همچنین به دو شاسی و سه شاسی عرضه می گردد.

+ نوشته شده توسط محمد قاسمی در دوشنبه نوزدهم اسفند ۱۳۸۷ و ساعت 1:4 |
دستگاه سیکلوتیلر

 

دستگاه سیکلوتیلر (رتیواتورعمود زن)

این دستگاه بهترین دستگاه برای آماده سازی بستر می باشد که با تثبیت خاک توسط غلطک دندانه داربرای کشت بذر بهترین حالت و رطوبتی مناسب بوجود می آورد که باعث رشد و توسعه گیاه می شود.این دستگاه در اندازههای 2.2/5و3 متری موجود می باشد. این دستگاه ساخت کشور ایتالیا شرکت (MURATORI) می باشد.

مزایا:

1. دانه بندی صحیح خاک

2.کاهش فشردگی خاک

3.کاهش هزینه ها

گیربکس دو سرعته

سرعت دستگاه با جابجا کردن چرخ دنده های عقب پوسته گیربکس امکان پذیر می باشد.

1-برای استفاده از اسکرپر لیزری شما دیگر نیازی به مهندس نقشه بردار ندارید توسط این دستگاه شما می توانید اندازهگیری دقیقی را در هموار نمودن زمین داشته باشید.

2-برای استفاده از این اسکرپر لیزری می توان از تراکتورهای با قدرت مختلف استفاده نمود.

3-یک کشاورز می تواند از یک کنترل کننده لیزری مادر برای چهار اسکرپر لیزری استفاده کند.

4-در ضمن دستگاه اسکرپر لیزری ساخت کشور ایتالیا شرکت مونتفیوری (MONTEFIORI) می باشد.

در ضمن این دستگاه دارای یک سال گارانتی و ده سال خدمات پس از فروش می باشد.

+ نوشته شده توسط محمد قاسمی در شنبه هفدهم اسفند ۱۳۸۷ و ساعت 12:6 |
دیسک تاندم کششی

دیسک تاندم کششی

1.قابلیت نفوذ هوا در خاک جهت ذخیره انرژی در خاک

2.هموار نمودن زمین

3.آماده نمودن خاک برای کشت

4.نابود کردن کوخها و حاصل خیز کردن زمین

5.از بین بردن علفهای هرز

مزایای دیسک تاندم کششی

1.تنظیم آسان دیسک بصورت آفست

2.حمل و نقل و جابجایی به کمک جک هیدرولیکی (در موقع حمل و نقل پره ها جمع می گردد)

3.قابلیت تنظیم عمق شخم توسط چرخها و جک هیدرولیکی

 

مدل تعداد پره اندازه پره  کارکرد جابجایی وزن اسب بخار
28 AGD 46 28 460 250 200 1135 60-70
32 AGD 46 32 460 280 200 1185 70-80
36 AGD 46 36 460 315 200 1240 80-90
40 AGD 46 40 460 345 200 1360 80-90
28 AGD 51 28 510 250 200 1200 60-70
32 AGD 51 32 510 280 200 1260 70-80
36 AGD 51 36 510 315 200 1320 80-90
40 AGD 51 40 510 345 200 1450 90-100
16 AGD 56 16 560 240 240 1560 70-80
20 AGD 56 20 560 280 240 1660 90-100
24 AGD 56 24 560 320 240 1780 100-110
28 AGD 56 28 560 360 240 1940 120-130
32 AGD 56 32 560 400 240 2150 130-140
16 AGD 61 16 610 240 250 1650 80-90
20 AGD 61 20 610 280 250 1780 90-100
24 AGD 61 24 610 320 250 1940 110-120
28 AGD 61 28 610 360 250 2310 130-140
32 AGD 61 32 610 400 250 2350 150-160

+ نوشته شده توسط محمد قاسمی در پنجشنبه پانزدهم اسفند ۱۳۸۷ و ساعت 0:54 |
 
گاو آهن دو طرفه

گاو آهن دو طرفه

خصوصیات:

سبک وزن

مقاومت بالا به دلیل فولادهای آلیاژی به کار رفته در آن

شخم یکنواخت به دلیل طراحی خوب خاک برگردان

ساخت ترکیه

 

مدل عرض کار عمق کار وزن اسب بخار
گاوآهن سه خیش دو طرفه 16 اینچ 1200 میلیمتر 350-400 میلیمتر 900 کیلوگرم 90-110
گاو آهن چهار خیش دو طرفه 16 اینچ 1600 میلیمتر 350-400 میلیمتر 1060 کیلوگرم 110-120
 گاو آهن پنج خیش دو طرفه 16 اینچ 2000 میلیمتر 350-400 میلیمتر 1300 کیلوگرم بالاتر از+120

+ نوشته شده توسط محمد قاسمی در شنبه دهم اسفند ۱۳۸۷ و ساعت 14:1 |
 
گاو آهن یک طرفه

گاو آهن یک طرفه

خصوصیات:

سبک وزن

مقاومت بالا به دلیل فولادهای آلیاژی به کار رفته در آن

شخم یکنواخت به دلیل طراحی خوب خاک برگردان

ساخت ترکیه

 

مدل عرض کار عمق کار وزن اسب بخار
گاوآهن سه خیش یک طرفه 16 اینچ 1200 میلیمتر 350-400 میلیمتر 440 کیلوگرم -9-110
گاو آهن چهار خیش یک طرفه 16 اینچ 1600 میلیمتر 350-400 میلیمتر 500 کیلوگرم 110-120
 گاو آهن پنج خیش یک طرفه 16 اینچ 2000 میلیمتر 350-400 میلیمتر 640کیلوگرم بالاتر از+120

+ نوشته شده توسط محمد قاسمی در دوشنبه پنجم اسفند ۱۳۸۷ و ساعت 1:1 |

 

 

اهمیت حفظ ساختمان و رطوبت خاک ونیز بالابردن سطح کیفیت آن همچنین ایجاد یکنواخبی درعملیات بستر سازی از جمله عواملی هستند که استفاده از سیکلوتیلرها را موجب می شوند.

دراین راستا مدل DM را می توان به عنوان یکی از بهترین و مناسب ترین مدلهای سیکلوتیلر به شمار آورد.

قابلیت تغییر سرعت گردش تیغه ها بسته به شرایط مورد نیاز و نیز استحکام تیغه ها و شاسی اصلی از جمله ویژگیهای آن به شمار می روند.این دستگاه قادر است با چرخش تیغه های عمودی خود خاک را درجای خودش بهم زده و کلوخهای آن را خرد کند. به دنبال این بخش ماله ای وجود دارد که عمل تسطیح را انجام می دهد .

غلطک موجود در پشت تیغه های سیکلوتیلر تکمیل کننده کارماله و سیکلوتیلر می باشد و ضمن کمک به عمل تسطیح خاک ایجاد خلل و فرج درخاک کرده و در نهایت بستر مناسبی جهت کاشت بذر فراهم می شود.

دستگاه سیکلوتیلر دارای عرض کارهای 3و4 می باشد که عرض 3متر آن با توجه به شرایط و توان تراکتورهای موجود برای کشورمان مناسب است .اخیراً مدل DS با مکانیزمی کاملاً مشابه و با عرض کار5/2متر نیز به فهرست کالاهای شرکت مگا کشت ابزار  افزوده شده است .

شایان ذکر است سیکلوتیلر مدلDM  با اتصال به بذرکار پنوماتیک مدل PE تشکیل یک دستگاه مرکب (کمبینات) رامی دهد که دربخش مربوط به این دستگاه توضیحات لازم پیرامون آن مورد بررسی قرار گرفته   است.

 

                                       

 

 

 

 

 

+ نوشته شده توسط محمد قاسمی در شنبه سی ام تیر ۱۳۸۶ و ساعت 12:54 |
 
 

 
 

كمبينات مدل PE PENTA

 يكي ازادوات پيشرفته كه پس از بررسي و تحقيق توسط شركت درمناطق مختلفي از كشورمان مورد آزمايش قرارگرفت دستگاه كمبينات مدل PE PENTA مي باشد.

اين دستگاه مركب ،قادر به انجام عمليات خاك ورزي و كاشت به طور همزمان مي باشد .بخش خاك ورز دستگاه كه به تنهايي نيز قابل استفاده است شامل دو قسمت اصلي سيكلوتيلر (قسمت جلو دستگاه كه با تيغه هاي عمودي و حركت چرخشي درخاك،كلوخ ها راخرد كرده و عمليات خاك ورزي را بدون زيرو رو كردن خاك انجام مي دهد)پكرولر (غلطك) مي باشد. ماله اي بين دو بخش مذكور وجود دارد كه تكميل كننده كار سيكلو تيلر بوده و عمل تسطيح خاك را به طور يكنواخت انجام مي دهد . مجموعه بخش خاك ورز عمل هم زدن خاك، خردكردن كلوخ، تسطيح و فشردن سطحي خاك را انجام داده و بستر مناسبي را با حفظ رطوبت خاك فراهم مي كند.

بخش كارنده دستگاه كه با سيستم پنوماتيك (ازنوع دمشي) كارمي كند قادراست بذوري همچون گندم ،جو،سويا ، يونجه ،كلزا،شبدرو ....را به صورت خطي و یکنواخت بكارد. واحدهاي كاشت داراي شياربازكن هاي تك ديسكي بوده كه مناسب شرايط اقليمي كشور مي باشند ،هرچند دستگاه مي تواند به شيار باز كن كفشكي نيز مجهز شود.

بدون شك استفاده از اين دستگاه به منزله صرفه جويي دروقت ،بذر (به عنوان يكي از شايع ترين معضلات كشاورزي)،سوخت ودرنهايت كاهش هزينه هاي توليد مي تواند كشاورز ايراني راياري دهد تا ضمن حداقل آسيب به محيط كشت با  به عملكرد مطلوبي دست يابد.

تنظيمات دقيق و ساده دستگاه اين امكان را به وجود آورده تا هر كاربري پس از آموزش اوليه بتواند حداكثر استفاده مفيد را کسب نماید.

اكنون جهت آشنائي بيشتر علاقه مندان با اطلاعات فني و ويژگيهاي دستگاه به موارد زير اشاره مي گردد:

 
 

فوايد استفاده از كمبينات

1- كاهش انرژي مكانيكي و كار موردنياز

2-صرفه جويي دروقت ،هزينه و مصرف بذر

3-به حداقل رسانيدن تعداد دفعات رفت و برگشت برروي خاك

4-ذخيره رطوبت و كاهش شدت فرسايش خاك

5- دستيابي به ميزان معيني نرمي ،پوكي ، اختلاط و تثبيت دوباره خاك

6-اجرا صرف عمليات مورد نياز جهت به حد مطلوب رسانيدن شرايط خاك براي منطقه خاص از مزرعه

مشخصات فني

PE300

PE400

عرض كل

cm300

Cm400

عرض كار

cm 300

Cm400

حداكثر تعداد كارنده ها با كفشك

عدد24

عدد32

حداكثر تعداد كارنده ها با تك ديسك

عدد24

عدد32

فاصله رديفها با كفشك

cm12.5

Cm12.5

حداقل فاصله رديفها با تك ديسك

cm12.5

cm12.5

ظرفيت مخزن بذر

L1000

L1000

سرعتP.T.O

R.p.m1000

R.p.m1000

وزن بذر كار پنوماتيك

Kg775

kg850

وزن سيكلوتيلر به همراه پكرولر

kg1360

kg1720

 

+ نوشته شده توسط محمد قاسمی در دوشنبه بیست و پنجم تیر ۱۳۸۶ و ساعت 0:15 |

توسعه علم هيدروليك زماني شروع شد كه پاسكال دانشمند فرانسوي قوانين مربوط به فشار را كشف كرد(1650 ميلادي) و هيدروليك را به عنوان يك علم نوين پايه گذاري نمود. از آن تاريخ به بعد دوران شكوفايي هيدروليك پديد آمد و اين علم به نحو چشمگيري وارد بازار گرديد. امروزه هيدروليك در ساختمان ماشين آلات صنعتي، كشاورزي، راهسازي، هواپيمايي، كشتي سازي، اتوموبيل سازي، ماشينهاي ابزار، تاسيسات صنايع سنگين، معدن و . . . در مقياس وسيعي استفاده ميشود و روز به روز نيز افزايش ميابد.

برای مشاهده برخی کاربردهای هیدرولیک کلیک کنید:

کاربردهای هیدرولیک

 

 

 

 

 

 

هيدروليك فن آوري توليد، كنترل و انتقال قدرت توسط سيال تحت فشار است. بطور كلي يك سيستم هيدروليك چهار كار اساسي انجام ميدهد:

  • تبديل انرژي مكانيكي به قدرت سيال تحت فشار بوسيله پمپها

  • انتقال سيال تا نقاط مورد نظر توسط لوله ها و شلنگها

  • كنترل فشار، جهت و جريان سيال توسط شيرها

  • انجام كار توسط عملگرها

قانون پاسكال:

قانون پاسكال پايه هيدروليك نوين است. اين قانون بيان ميكند كه فشار وارده به هر نقطه از يك مايع محدود بطور مساوي در تمام جهات منتقل شده و با نيروي مساوي بر رو سطوح مساوي اثر ميكند.

قوانين پايه در هيدروليك:

  • سيال تحت فشار همواره مسير با مقاومت كمتر را براي عبور انتخاب ميكند

  • پمپ توليد دبي ميكند نه فشار

  • فشار تنها در برابر مقاومت يك مانع ايجاد ميشود

اصول كليدي فوق اگرچه ساده به نظر ميرسند ولي پايه واساس علم هيدروليك ميباشند. با داشتن درك صحيحي از اين قوانين به راحتي ميتوان حركت سيال در خطوط انتقال را دنبال و عملكرد سيستم را تحليل نمود.

منبع: سايت هيدروليك و پنوماتيك ايران

+ نوشته شده توسط محمد قاسمی در یکشنبه هفدهم تیر ۱۳۸۶ و ساعت 17:4 |

سنتر پيوت يکی از پيشرفته ترين دستگاه های آبياری بارانی است . استفاده از اين دستگاه ها  برای آبياری مزارع سابقه ای حدود 50 سال در دنيا دارد . در اين سيستم ها يک دکل مرکزی در وسط مزرعه نصب شده ومجموعه اسپن ها حول آن در يک مسير دايره و يا نيم دايره دوران می کنند در انتهای هر اسپن يک برج وجود دارد . هر برج دارای يک الکتروموتور ، دو گيربکس و دو چرخ در طرفين خود می باشد . اسپن ها در سه اندازه 49 ، 55 و61 متر موجودند . بر روی هر برج سيستم کنترل کننده ای وجود دارد که حرکت برج مربوطه را کنترل کرده و سبب می شود تا کل دستگاه همواره در يک خط مستقيم حرکت نمايد .

سيستم های سنتر پيوت در اندازه های مختلف از 60 تا 600 متر موجود می باشند و می توانند مزارعی با مساحت يک تا 100 هکتار را آبياری کنند . سرعت گردش يک دور دستگاه بين 6 ساعت تا 12 شبانه روز (288 ساعت )  قابل تنظيم بوده که می توان با توجه به نوع محصول ، مقدار آب موجود در مزرعه و مساحت مزرعه ، دستگاه را طوری تنظيم نمود که دقيقا به اندازه نياز آبی گياه آبياری انجام گيرد .

 

شرکت الخرايف يکی از برجسته ترين شرکت های سازنده اين سيستم هاست و بيش از 20 هزار دستگاه سنترپيوت را در منطقه خاور ميانه که دارای شرايط آب و هوايی مشابه کشور ما هستند نصب و راه اندازی نموده است . کيفيت ممتاز قطعات و اجزای ساخته شده توسط اين شرکت باعث گرديده است که اين دستگاه ها در بدترين شرايط آب و هوايی بخوبی وظيفه خود را انجام داده و رضايت مشتريان را کسب نمايد .

استفاده از لوله های دو جداره ( دارای جداره داخلی پلی اتيلن ) خوردگی لوله ها را هنگام آبياری با آبهای شور و املاح دار برطرف نموده است . تکنولوژی ساخت اين لوله ها منحصرا متعلق به شرکت الخرايف است و اين شرکت لوله و ساير تجهيزات سيستم های سنترپيوت را به ساير کشورهای جهان از جمله ايالات متحده امريکا صادر می نمايد .

 شرکت کمباين سازي ايران با همکاري شرکت تکسا و با توجه به تجارب کارشناسان خود اين توانايی را دارد که برای هر مزرعه با در نظر گرفتن مساحت مزرعه ، مقدار آب موجود ، نوع خاک ، نوع محصول و شرايط آب و هوايی منطقه مناسب ترين سيستم را طراحی و نصب نمايد .

+ نوشته شده توسط محمد قاسمی در یکشنبه دهم تیر ۱۳۸۶ و ساعت 18:23 |


Powered By
BLOGFA.COM